Staff

Andrew Hodkinson                                        Sue Towers

Principal – Andrew Hodkinson                      Vice Principal – Sue Towers

Boston Spa Learning Site

Head of School for Boston Spa Learning – Sue Towers
Teaching and Learning Co-ordinators – Helen Brown, Kathryn Nelson
Progress and Innovation Co-ordinator – Anna Stevens
Projects and Programme Manager – Liz Lowes
Facilities and Transport Manager – Ian Buckland
HR Manager – Sue Twitchen
Finance Manager – Helen Hudson
PLI/PECS Implementer – Louise Webster
PLIs – Alex Crouch, Carol Hall, Natalie Labbett, Louise Lee, Sara Owen, Fiona Nicholson, Janine Slater, Lara Stevens, Sue Taylor
Family Support Officer – Katie Hurley
Educarer – Andrea Pallister

Finch Class
Rachael Law – Class Lead
Alex Crouch, Ali Christian – BSL Signer, Becky Harris, Sue Sandilands

Pipit Class
Georgina Barratt – Class Lead
Loren Dent, Michelle Butterworth

Robin class
Melissa Bunbury – Class Lead
Viki Silkstone, Hannah Bairstow

Skylark class
Rachel Smith – Class Lead
Fiona Nicholson, Amy Holmes, Kam Bahia, Gemma Oddy

Dove class
Helen Brown – Class Lead
Natalie Labbett, Laura Iveson, Jane Baker, Kathryn Leigh

Wren Class
Sarah Webster – Class Lead
Ashley Geldard, Laura Cooper

Kingfisher class
Aimie Embrey – Class Lead
Emily Clark, Helen Machin, Kelly Marshall

Wagtail class
Tracy Houslay – Class Lead
Su Harrison- Bould, Karen Wilton

Sparrow class
Eleri Milsom  – Class Lead
Katie Hutchinson

Woodpecker class
Bryony Bolland – Class Lead
Sara Owen, Nicola Foley, Rebehah Newbould, Shannon Howard

Swift class (at Boston Spa Academy)
Sarah Jackson  – Class Lead
Carol Hall, Nisreen Hussain

Nightingale class (at Boston Spa Academy)
Janine Joyce-Hallard – Class Lead
Carol Hall, Lynne Martin, Rachel Dennison

Kestrel class (at Boston Spa Academy)
Shane Baker – Class Lead
Carol Hall, Clare Dent, Sandra Buck

Curlew class
Joy Boyce & Janine Slater – Class Leads
Christine Felton, Kay Reed, Laura Hicken, Jade Tang

Lapwing class
Lara Stevens – Class Lead
Clare Moseley

Falcon class
Shane Baker – Class Lead
Tracey Appleyard, Shirley Harrison

Admin and site staff
Office Co-ordinators – Amandeep Gill, Liz Stewart
Reviewing Co-ordinator –
Sally Harvey
Cleaning Supervisor – Andrew Yarker
Cleaner – Michelle McGhie

Woodhouse Learning Site

Head of School for Woodhouse Learning – Keeley Murray
Teaching and Learning Co-ordinators – Abigail Armstrong, Laura Green
Receptionist – Tina Hibberd
Office Co-ordinator – Emma Starkey
PA to the Principal/SLT – Helen Amor
PPA Cover – Laura Griesbach
Family Support Officer – Jemima Lutter
Educarer – Jess Kelsey

Hummingbird
Abigail Armstrong, Lauren Davison, Katie Sloss – Class Leads
Helen Underwood, Leanne Millington, Habiba Madni

Greenfinch
Hannah Barr – Class Lead
Domini Fraher, Androniki Manoli

Barn Owl
Charlotte Smith – Class Lead
Jemima Lutter, Leanne Wilkie, Effie Archonti

Sandpiper
Rebecca Adams – Class Lead
Catherine Oldridge, Katie Waring, Matt Auton

Swan
Elisha Stokes – Class Lead
Denisha Bembridge, Iona Sutherland, Christina Penman

Heron
James Blackburn – Class Lead
Rebecca Gill, Lucy Smith

Housemartin
Sarah Wicks – Class Lead
Jamila Gaskin

Treeswift
Jess Arnold, Rebecca Ingle  – Class Leads
Stef Faren, Kelly Phillips, Charlotte O’Leary

Magpie
Alice Hoole – Class Lead
Sarah Langton, Darryl Wilson, Marta Smolinska

Sunbird
Rebecca Marshall – Class Lead
Amy Tutin, Judith Nicholson, Stef Faren

Jay
Jessica Humphries – Class Lead
Grace Highwood

Moorhen
Sam Newborn – Class Lead
Charlotte Hulme, Iris Christiani

Red Kite
Laura Green/Lauren Whinstanley – Class Leads
Louise Joyce

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.